Välja Splitboard och utrustning

Att välja splitboard, splitboardbindning och övrig utrustning för splitboard

Innan du läser detta är det bra om du har läst vår ”att välja snowboard” guide, där det finns mycket nyttiga förklaringar för att välja en bräda som passar dig. Utöver det så har vi lite extra saker att fundera på för att välja vilken splitboard/bindning man vill ha.

Se vår film om att köpa Splitboard

Välja splitboard

Hur mycket kommer du att gå med min bräda och vad vill du att den ska vara bra för? Är vikt något du prioriterar eller ska den vara hållbar, kanske både och? Kommer du vilja åka baklänges eller kanske bara ett håll?

Det finns många modeller hos oss, och många brädor har en liknande modell för ”solid” som splitboard. Ibland kan man hittar mer information om hur brädan är i den solida modellen. Några av dom vanligaste vi säljer är Jones Solution (som heter Flagship som solid modell), samt TUR Labb och Tica (som heter Buteo och Pluv som solida modeller). 

Men hör av er om ni har frågor om vilken modell ni letar. 

Jones samt TUR splitboards kommer med Karakoram nos och tail hooks och Karakoram clips som sitter mellan bindningarna och nos/tail (stainless steel clip eller ultraclip beroende på modell). Korua kör med Unions klipps och ”hooks”, cch deras brädor är lite billigare även i produktion. Den det gör ju att man får tag på en bräda för lite mindre pengar =)

Välja stighudar

Det finns även universala stighudar som kommer i olika längder (S, M, L), som passar alla splitboards. Till dom får man med en kniv/skärare för att anpassa till dom i bredd.

Det tar inte lång tid att fixa själv, se filmen nedan för mer info.

Sen finns det färdiga stighudar för din splitboard om du väljer rätt modell som anges vid varje splitboard.

Vi har även bra tillbehör för stighudar där du kan behandla stighuden för bättre glid och bättre motstånd mot att bli fuktiga (och därmed frysa).

Välja bindningar

Vi jobbar med de 3 största varumärkena för bindningar till splitboard

Karakoram, Spark R&D, Union

Vi får många frågor om vilken som är bäst, och det är tyvärr en smaksak. Det är nästan lika många som gillar respektive varumärke.

Men vi har en film här som går igenom vad som skiljer dem åt.

Olika bindningar för splitboard

Välja stavar

Här har vi valt ut dom vi tycker passar splitboardåkning, detta innebär då att dom tar liten plats i ryggsäcken och är pålitliga. Sedan kan man välja lite på vikt, fixerad längd eller ställbar längd. 

Tredelade tar mindre plats, och teleskopstavar är lite mer slitstarka. Carbon är lätt och styvt, men är lite känsligare för slag. Men alla håller bra om man är försiktig med dom!

Det är lite personligt, men alla stavar vi har i vårt sortiment är bra, och vi kan hjälpa dig specifikt om du kontaktar oss.

Övrig utrustning

Ett måste att ha med sig när man lämnar pist och äntrar offpist är spade, sond och tranciver.

En bra ryggsäck som får plats med det du vill och måste ha med dig, tänk på att stighudar, stavar, spade och sond är sådant som alltid åker med. Vill man ha matsäck, vatten och extra jacka så blir det fort fullt. 

Vi har det mesta hos oss, och du är välkommen att höra av dig om det är mer frågor. 

Vad har vi i väskan?